Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... pensie urmas - student
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

pensie urmas - student

Buna ziua, ma intereseaza daca as putea beneficia de pensie de urmas, in calitate de student, in urma decesului tatalui meu, in conditiile in care nu eam inscrisa la facultate in momentul decesului (tatal meu a murit anul trecut in luna septembrie si eu m-am inscris la facultat anul acesta). Mentionez ca am 24 de ani si sunt angajata cu carte de munca la o firma privata. Ma poate ajuta cineva cu un raspuns? Multumesc!
1. Puteti beneficia de pensie de urmas pana la varsta de 26 de ani daca sunteti studenta.

2. Puteti cumula pensia de urmas cu orice alt venit profesional.

3. Mergeti la Casa de Pensii si completati cererea tip si duceti actele necesare.

4. Va redau mai jos actele necesare din care alegeti pe cele care se potrivesc situatiei dvs. (va consultati si cu cei de la Casa de Pensii):

- carnet de muncă seria ......... nr. ................, în original si copie;
- carnet de asigurări sociale seria ....... nr. ..............., în original si copie;
- livret militar seria ......... nr. ..............., în copie;
- diploma de studii si foaia matricolă, în copii, sau adeverinta de certificare a
perioadelor de studii învătământ superior nr. ......... din ....................;
- adeverinta privind sporurile la salariu ..........................................................................;
- adeverinta privind grupa superioară/condiÑii de muncă ...............................................;
- act doveditor din care să reiasă cauza decesului;
- FIAM, pentru decesul cauzat de accident de muncă, în copie;
- BP2 si certificat medical constatator al decesului, pentru decesul cauzat de boală
profesională,în copie;
- certificat de deces seria .......... nr. ......................., în copie;
- act de stare civilă (buletin/carte de identitate, certificat de nastere, certificat de
căsătorie);
- adeverinta de studii;
- decizia medicală asupra capacitătii de muncă;
- talon de plată a pensiei sau copia deciziei de pensie.

Daca mama dvs. traieste, o conditie pentru a beneficia de pensie de urmas este ca venitul lunar brut realizat din activitatea profesionala a dvs. sa nu depaseasca o patrime din salariul mediu brut pe economie. Daca sunteti orfana de ambii parinti, conditia de mai sus nu se aplica, deci nu conteaza cat este salariul dvs lunar.
Ariel_tm, utilizator
Buna dimineata, da, mama mea traieste. Fratele meu, student dinainte de decesul tatalui nostru, in urma cu 2 luni a implinit 26 de ani si pana atunci a beneficiat de pensie de umas si, desi este si el angajat la fel ca mine, la depunerea dosarului la Casa de Pensii nu i s-a cerut dovada ca este salariat, si a beneficiat de pensia de urmas intreaga. Salariul meu depaseste un sfert din valoarea celui brut pe economie (2117 lei?) si deci...nu pot beneficia de pensie?
Ariel_tm:

1. Ati cam ramas in urma cu legile.;)

2. Nu are nici o legatura pensia de urmas a copilului cu faptul daca mama mai traieste sau nu.

3. - Nu mai exista conditia pusa de Legea 19/2000 care spunea ca pensia de urmas poate fi cumulata cu un salariu numai daca acesta este de maximum 1/4 din salariul mediu prognozat pe economie.
- Legea 19/2000 a fost abrogata de Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice (care se aplica de la data de 01.01.2011), lege care nu mai prevede acea restrictie.

janiela:

1. Mergeti cat mai repede la Casa de Pensii pentru ca pensia se acorda de la data solicitarii.

2. Colega care v-a raspuns dupa mine nu a citit Legea 263/2010.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Multumesc frumos de ajutor! Voi proceda intocmai! O zi buna in continuare!