Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii scutire impozit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

scutire impozit

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:
daca un absolvent de Facultate are inscrisa la specializare: "Telecomunicatii" si urmeaza sa fie incadrat pe un post de programator, poate fi scutit la impozit ?
Am citit Ord. 748 /2004 si nu imi este clar.
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri
Intrati pe ordin 748/2004,itmconsulting.ro si veti gasi atat conditiile cat si anexele cu ocupatiile specifice,specializari etc.Acestea redau cu claritate toate detaliile privind scutirea de impozit prevazuta de art.55 pct(4)lit.l din Codul fiscal.
specializarea "Telecomunicatii" se incadreaaza in specializarile care dau dau posibilitatea de a beneficia de scutirea de impozit pe venit.

ANEXA Nr. 2 la Ordinul nr.748/2004:
LISTA cuprinzand specializarile
1. Automatica si informatica industriala
2. Calculatoare, Inginerie electrica si calculatoare
3. Electronica, Electronica aplicata, Electronica si telecomunicatii, Comunicatii
4. Matematica, Matematica informatica
5. Informatica, Informatica economica, Informatica aplicata
6. Cibernetica si informatica economica, Cibernetica si previziune economica, Contabilitate si informatica de gestiune.
va multumesc pentru raspuns