avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii scutire impozit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

scutire impozit

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:
daca un absolvent de Facultate are inscrisa la specializare: "Telecomunicatii" si urmeaza sa fie incadrat pe un post de programator, poate fi scutit la impozit ?
Am citit Ord. 748 /2004 si nu imi este clar.
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri
Cel mai recent răspuns: system30 , utilizator 09:37, 20 August 2012
Intrati pe ordin 748/2004,itmconsulting.ro si veti gasi atat conditiile cat si anexele cu ocupatiile specifice,specializari etc.Acestea redau cu claritate toate detaliile privind scutirea de impozit prevazuta de art.55 pct(4)lit.l din Codul fiscal.
specializarea "Telecomunicatii" se incadreaaza in specializarile care dau dau posibilitatea de a beneficia de scutirea de impozit pe venit.

ANEXA Nr. 2 la Ordinul nr.748/2004:
LISTA cuprinzand specializarile
1. Automatica si informatica industriala
2. Calculatoare, Inginerie electrica si calculatoare
3. Electronica, Electronica aplicata, Electronica si telecomunicatii, Comunicatii
4. Matematica, Matematica informatica
5. Informatica, Informatica economica, Informatica aplicata
6. Cibernetica si informatica economica, Cibernetica si previziune economica, Contabilitate si informatica de gestiune.
va multumesc pentru raspuns

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Aplicabilitate ordinului privind scutirea la impozitului pentru venituri Iuliana Preda Iuliana Preda Servus Imi puteti spune daca un absolvent al facultatii de Informatica manageriala este sctit la impozitul pe venit conform legislatiei actuale? (vezi toată discuția)
Legea 250/2004 contabilitate si informatica de gestiune biancaores biancaores Buna ziua, Daca am specializarea in domeniul Contabilitate si Informatica de gestiune m-as putea angaja pe post de [b]programator[/b] si sa beneficiez de ... (vezi toată discuția)
Conditii scutire impozit aacris aacris ce conitii trebuie sa indeplinesti ca sa fii scutit de impozitul pe salar (vezi toată discuția)