Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii retinere cass
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

retinere cass

Buna seara,pentru o persoana care este colaborator ,agent asigurari ,dar fiind ca statut pensionar de boala cu drept de munca ,din comisionul dat de firma i se retinea 16 %impozit ,5.5 %cas,....dar luna aceasta i s-a mai retinut inca 10.5 %tot cas...este normal ???? multumesc

#-o:O
Cota de 5,5% nu reprezinta CAS ci reprezinta CASS adica contributia asigurarilor sociale de sanatate
multumesc,scuze ...aveti dreptate pe fluturas asa scrie :, 5,5% CASS ,impozit 16% si din nou CAS 10,5 ,eu suma retinuta din acest CAS NU O INTELEG ....deci total retineri 32%!!!
este cat se poate de normal..doar traim in Romanikk... iar CAS-ul retinut va va creste putin pensia (atunci cand veti iesi la pensie pentru limita de varsta -acum fiind in pensie de boala dupa cum ati declarat)
dar este legal sa se opreasca aceasta suma de16 % din indemnizatia de ag .asig .,ce lege prevede acest procent!!!! tinand cont ca la alti colegi nu se retine aacesti 10,5%,doar 5,5 % din veniturile obtinute ....iar pers. in cauza i se mai retine in plus 10,5%!!!????:((#-oX-(