Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... CAS 5,5% platit la PFA ?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

CAS 5,5% platit la PFA ?

Buna ziua.In cazul meu,ca si al altor colegi ai mei aflati in aceeasi situatie,avem joburi full-time unde platim toate daravelele catre bugetul de stat.De ceva vreme ne-am gasit al doilea job,cu contract de colaborare pe baza de PFA.Am observat ca pe facturile cu comisioanele de incasat pt munca noastra apare si CAS 5,5%.Intrebarea mea ar fi:este ok sa platim de 2 ori CAS-ul?multumesc
conform legii sanatatii (ART. 257 din Legea 95/2006) se plateste CASS (5.5%) si din activitatile independente chiar daca titularul de pfa detine si un contract individual de munca
puteti sa ma lamuriti cum completez d112?
- ptr un pfa /ii cu activ de comert ce selectez la denumire ceanta? dar la tip asigurat?
va mutumesc