Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... emiterea ordinului de protectie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

emiterea ordinului de protectie

Cat poate dura punerea in aplicare a ordonantei prezidentiale cu emiterea ordinului de protectie? Sotul meu este violent si ne ameninta mereu. Primul termen este in octombrie. Si ce acte sunt necesare?
Buna ziua.
In caz de urgenta deosebita, instanta poate emite ordinul de protectie chiar in aceeasi zi, pronuntandu-se pe baza cererii si a actelor depuse, fara concluziile partilor.
Pronuntarea se poate amana cu cel mult 24 de ore, iar motivarea ordinului se face in cel mult 48 de ore de la pronuntare.
Recursul este posibil în termen de 3 zile de la pronunţare sau comunicare.
Actele pot fi certificate medico-legale, alte documente medicale, raspunsul politiei, in functie de situatia dumneavoastra (constatari asupra actelor de violenta (violenta prin aplicare de lovituri, prin maltratare psihica, distrugere de bunuri comune, alungarea din locuinta, certuri de fata cu minorii, scandaluri de fata cu vecinii, detine arme, martori existenti, etc...).