avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 541 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit dividende
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

dividende

Pot repartiza acum, la iulie 2012, pe dividende ,o suma din rezerve?profitul anului 2011 l-am repartizat pe rezerve.Va rog , daca se poate sa-mi spuneti care sunt pasii,trebuie hotarare AGA?
Cel mai recent răspuns: Marian Trutan , Contabil 14:04, 22 August 2012
dar pot face cumva sa iau un avans ? imi tb. urgent acest lucru sa apara in balanta la iulie?si daca da , trb sa platesc impozit?
Conform art.67alin(3)din Legea nr.31/1990 a societatilor comerciale :"Nu se vor putea distribui dividende decat din profiturile determinate potrivit legii".

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inregistrari contabile alocare dividende din profitul anului 2013 irinuka2005 irinuka2005 Firma infiintata in 2013 microintreprindere,la sf anului realizeaza profit 50000 ron.Capital social 400 ron. Va rog sa mi spuneti: Nota de repartizare pe ... (vezi toată discuția)
Pierdere contabila microintreprindere simina_anca simina_anca Pana in 2009 societatea a fost platitoate de impozit microintreprindere, in 2010 platitoare de impozit pe profit, in 2011 din nou microintreprindere. In 2009 ... (vezi toată discuția)
Folosire cont 1068 maria19 maria19 Buna seara, In anul fiscal 2012 o societatea a inreg profit . , acest profit fiind repartizat pe alte rezerve , ct 1068. In anul fiscal 2013 soc a ... (vezi toată discuția)