Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit dividende
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

dividende

Pot repartiza acum, la iulie 2012, pe dividende ,o suma din rezerve?profitul anului 2011 l-am repartizat pe rezerve.Va rog , daca se poate sa-mi spuneti care sunt pasii,trebuie hotarare AGA?
dar pot face cumva sa iau un avans ? imi tb. urgent acest lucru sa apara in balanta la iulie?si daca da , trb sa platesc impozit?
Conform art.67alin(3)din Legea nr.31/1990 a societatilor comerciale :"Nu se vor putea distribui dividende decat din profiturile determinate potrivit legii".