Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pensie de urmas
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pensie de urmas

Sunt studenta si am depus acte pentru pensie de urmas pt. ca tatal meu a decedat de curand.dar vreau sa stiu dak mai beneficiez de aceasta pensie daca lucrez. In ordonandta 19/2000 nu se specifica nimic in legatura cu acest fapt. SI am fost informata ca de curand s-a dat o lege cum ca nu as beneficia de aceasta pensie daca lucrez.:hm:
Legea 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, actualizata prevede:
Art. 94.
(2) Beneficiarii pensiei de urmas pot cumula pensia cu veniturile realizate dintr-o activitate profesionala, daca veniturile brute lunare realizate nu depasesc o patrime din salariul mediu brut lunar pe economie, stabilit conform art. 5 alin. (3).
Asadar, conform legii nr.19/2000 puteti beneficia de pensie de urmas si de venituri obtinute dintr-o activitate profesionala in cuantum de pana la 1/4 din salariul mediu brut pe economie.
Daca va referiti la prevederile O.U.G. nr. 230/2008 care interzice cumulul pensiilor cu salariile de stat, aceasta a fost declarata neconstitutionala de catre Curtea constitutionala, decizia acesteia fiind definitiva si general obligatorie.