Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cumparare autoturism
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cumparare autoturism

Doresc sa achizitionez un autoturism care este inscris in Caras Severin.
Vanzatorul locuieste in Sibiu iar autoturismul este mostenit dupa decesul tatalui : are succesiunea facuta pe masina , precum si procura speciala ce ii da drept de vanzare al masinii(asa spune el) .
Ce trebuie facut sa nu am probleme si sa pot inscrie masina pe judetul meu(Valcea).
Incheiati formalitatile de achizitionare autoturism prin documente autentificate la birou notarial
Procura de la cine? De la persoana decedata?! Nu mai este valabila! Cu certificatul de mostenitor schimba actele masinii si apoi face vanzarea la birourile specializate de pe langa politie.
Nu se face la notariat!
El nu trebuie sa o radieze din circulatie sa pot sa o inscriu eu?
Bineinteles ca fiecare dintre partile in tranzactie detin obligatii ,respectiv radiere,inmatriculare
Nu ati precizat de ce vanzatorul detine procura pentru vanzare autoturism
Dar vanzarea auto se supune regulilor de contracte de avnzare-cumparare comune!El daca o mosteneste,o si poate vinde,numai sa detina calitatea de mostenitor,cu...CERTIFICATUL DE MOSTENITOR!Acolo-i cuprinsa si amsina,si asa s-o cumparati de la el!!!!#-o