avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cumparare autoturism
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cumparare autoturism

Doresc sa achizitionez un autoturism care este inscris in Caras Severin.
Vanzatorul locuieste in Sibiu iar autoturismul este mostenit dupa decesul tatalui : are succesiunea facuta pe masina , precum si procura speciala ce ii da drept de vanzare al masinii(asa spune el) .
Ce trebuie facut sa nu am probleme si sa pot inscrie masina pe judetul meu(Valcea).
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 16:44, 26 August 2012
Incheiati formalitatile de achizitionare autoturism prin documente autentificate la birou notarial
Procura de la cine? De la persoana decedata?! Nu mai este valabila! Cu certificatul de mostenitor schimba actele masinii si apoi face vanzarea la birourile specializate de pe langa politie.
Nu se face la notariat!
El nu trebuie sa o radieze din circulatie sa pot sa o inscriu eu?
Bineinteles ca fiecare dintre partile in tranzactie detin obligatii ,respectiv radiere,inmatriculare
Nu ati precizat de ce vanzatorul detine procura pentru vanzare autoturism
Dar vanzarea auto se supune regulilor de contracte de avnzare-cumparare comune!El daca o mosteneste,o si poate vinde,numai sa detina calitatea de mostenitor,cu...CERTIFICATUL DE MOSTENITOR!Acolo-i cuprinsa si amsina,si asa s-o cumparati de la el!!!!#-o

Alte discuții în legătură

Cumparare autoturism ContSters252159 ContSters252159 Doresc sa achizitionez un autoturism care este inscris in Caras Severin. Vanzatorul locuieste in Sibiu iar autoturismul este mostenit dupa decesul tatalui : ... (vezi toată discuția)
Radiere masina! darkone darkone Buna seara, Am si eu o problema cu o masina pe care am cumparat-o in luna mai anul acesta cu un contract de vanzare-cumparare, dupa 2 zile masina nu a mai ... (vezi toată discuția)
Contract vanzare autoturism raulTM raulTM Buna ziua si LA MULTI ANI! Acum 3 luni am cumparat o masina cu contract de vanzare-cumparare si m-am inteles cu fostul proprietar sa ramana masina pe el,sa ... (vezi toată discuția)