Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... desfacere contract de munca disciplinar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

desfacere contract de munca disciplinar

se poate desface contractul de munca disciplinar, cu respectarea pasilor-cercetare
disciplinara, unui angajat care a adus injurii altui coleg?
-in decizie la precizarea prevederilor din statutul de personal ,RI, CIM, care au fost incalcate de salariat ce se trece?(ajunge o decizie interna de pastrare a unui climat
placut...)?
Chiar daca dispozitiile art. 247 din Codul muncii nu fac referire la normele de comportament atunci cand definesc abaterea disciplinara, nimic nu se opune ca prin regulamentul intern sa se reglementeze obligatia de a se respecta normele de comportament în unitate. Obligatia de respectare a normelor de comportament în unitate se refera la comportamentul salariatului în toate structurile unitatii.

Obligatia de a respecta normele de comportare se deduce, pe de o parte, din ansamblul dispozitiilor legale, iar pe de alta parte din prevederile art. 5 din Codul muncii, care consacra principiul egalitatii de tratament, precum şi din dispozitiile art. 6 din acelaşi cod, relative la respectarea demnitatii şi conştiintei salariatului.