Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general marfa pt neplatitor tva
Discuție deschisă în Contabilitate în general

marfa pt neplatitor tva

Buna ziua! As dori sa intreb si eu cum se vinde marfa de la o firma platitoare de tva, spre o firma neplatitoare de tva. Este posibila eliminarea adaosului comercial si pastrarea/ vanzarea doar a preturilor din factura de la furnizor?
De exemplu, am la vanzare o cola cu 4 lei, pret ce include tva+adaos com. Pt firma neplatitoare de tva, cum i-o vand? Presupun ca la 4 lei, dar as putea sa i-o vand cu exact pretul de cumparare de la furnizor, adica pret+tva, fara adaos?
Multumesc!:">
Daca vindeti fara adaos atunci din ce va acoperiti cheltuielile? Adaosul este cistigul pe care-l realizati din comert; din acesta va acoperiti cheltuielile, diferenta dintre cele 2 elemente reprezentind profitul sau pierderea. Adaosul trebuie sa fie egal cu valoarea la pret vinzare minus valoarea la pret de achizitie a marfii vindute.

Catre o firma neplatitoare de tva vindeti exact ca si catre una platitoare. Catre oricine (platitori sau neplatitori de tva) puteti face discounturi, dar numai astfel incit pretul de vinzare fara tva sa fie cel putin egal cu pretul de achizitie fara tva.
t.simona, utilizator