avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Decontare bilete pentru elevi
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Decontare bilete pentru elevi


Buna ziua

Un ajutor va rog cu privire la problema mea.

Ordin nr. 329/2007


Art. 1
(1) Elevilor romani din invatamantul de stat si particular acreditat, cursuri de zi, care nu pot fi scolarizati in localitatea de domiciliu li se deconteaza cheltuielile de transport, pe perioada cursurilor scolare, din bugetul Ministerului Educatiei si Cercetarii, prin unitatile de invatamant la care sunt scolarizati, pe baza de abonament, in limita a 50 km.
(2) Pentru distante mai mari de 50 km se asigura decontarea sumei reprezentand contravaloarea a 8 calatorii dus-intors pe semestru.


Problema mea este ca,..... copilul meu invata la aproximativ 55 km de locuinta, se afla la internat, acesti copii din cate inteleg ar trebuii sa beneficieze de prevederile actualei legi, sau unitatea poate se decida pe cont propriu cat doreste sa restituie din cheltuielile de transport elevului procentual, sau trebuie sa aplice legea intocmai.X-(

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Iuliana Cermak , Avocat 16:23, 20 Ianuarie 2009
TJ a scris:


....
Ordin nr. 329/2007

Art. 1
(1) Elevilor romani din invatamantul de stat si particular acreditat, cursuri de zi, care nu pot fi scolarizati in localitatea de domiciliu li se deconteaza cheltuielile de transport, pe perioada cursurilor scolare, din bugetul Ministerului Educatiei si Cercetarii, prin unitatile de invatamant la care sunt scolarizati, pe baza de abonament, in limita a 50 km.
(2) Pentru distante mai mari de 50 km se asigura decontarea sumei reprezentand contravaloarea a 8 calatorii dus-intors pe semestru.


Problema mea este ca,..... copilul meu invata la aproximativ 55 km de locuinta, se afla la internat, acesti copii din cate inteleg ar trebuii sa beneficieze de prevederile actualei legi, sau unitatea poate se decida pe cont propriu cat doreste sa restituie din cheltuielile de transport elevului procentual, sau trebuie sa aplice legea intocmai.X-(

Va multumesc


Am boldat esentialul de care trebuie sa tineti cont.
Prima conditie din ordin este daca nu se poate face scolarizarea in localitate.
Fiind scoala la distanta de 55 km se va incadra doar la abonamentul de 8 calatorii pe luna, mai precis sa mearga saptamanal acasa.
Daca aceste conditii sunt indeplinite nu aveti motive de teama.
Ultima modificare: Luni, 19 Ianuarie 2009
Aurelian Cîcu, Consilier juridic
Formulati o cerere la conducerea internatului pentru decontarea a 8 calatorii dus-intors pe semestru si precizati si textul de lege.Anexati si documentele justificative (16 bilete de calatorie sau abonament).Solicitati nr. de inregistrare pe cerere.

Av. Cermak iuliana
Buna ziua
Inca o intrebare.Stiind faptul ca nu de fiecare data sunt stampilate biletele de transport, acest fapt poate se fie o cauza pentru care sa nu li se deconteze transportul.
Va multumesc.
Cum adica sa fie stampilate?V-a fost refuzata decontarea biletelor de transport pe acest motiv?
Daca sunt stampilate vi le deconteaza?
Solicitati in scris de la conducerea Internatului, lamuriri pe acest aspect!

Av. Cermak Iuliana

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Abonament scolar handsu handsu Daca un copil de la tara face naveta la oras fiind elev , la scoaterea abonamentului pentru naveta trebuie sa plateasca pretul intreg sau la prezentarea ... (vezi toată discuția)
Plata abonamente elevi asachi asachi Daca avem in vedere art 84 alin 3 din Legea 1/2011 completat cu art.15 din Ordonanta 29/2013 pe care le redau mai jos: art.84 Legea 1/2011: (3) Elevilor ... (vezi toată discuția)
Statutul elevului Username 1234567 Username 1234567 (2) Pentru distante mai mari de 50 km se asigura decontarea sumei reprezentand contravaloarea a 8 calatorii dus-intors pe semestru. Eu locuiesc în internat, ... (vezi toată discuția)