Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... schimbarea termenului de judecata
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

schimbarea termenului de judecata

Am depus un dosar la tribunalul timis prin care ceream restituirea taxei de poluare. Mentionez ca dosarul a fost depus pe data de 3 august 2012 si am primit termen pe 18 ianuarie 2013. Ce as putea face pentru a obtine judecarea dosarului mai devreme ?
mirceaur, utilizator
Puteti sa faceti o cerere de preschimbare a termenului in care sa mentionati motivele pentru care doriti ca judecata sa aiba loc mai devreme.
Tifigiu Laura, Consilier juridic
Daca nu ma insel parca dosarele de contencios administrativ si fiscal se judeca cu celeritate si nu mai tin minte exact daca nu cumva este si un termen de trei luni de la depunerea cererii de chemare in judecata ; acestea nu ar fi suficiente motive pentru devansarea termenului?
încercați depunerea unei Cereri motivate temeinic la Serviciul registratură al tribunalului
Ce motive as putea invoca?
Puteti sa invocati o cauza urgenta care face imposibila prezentarea dvs la termenul acordat de catre instanta, de exemplu: sunteti plecat din tara pentru cateva zile; situatie in care va trebui sa depuneti, alaturi de cererea de preschimbare a termenului de judecata, biletul de calatorie. Un alt exemplu ar fi acela ca aveti o problema de sanatate care face imposibila prezenta dvs la termenul respectiv, dovedita cu acte medicale.
Tifigiu Laura, Consilier juridic