Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort, partaj si copil minor- impartirea imobilului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort, partaj si copil minor- impartirea imobilului

Am si eu o intrebare va rog, am o ruda foarte apropiata care a incheiat divortul recent, copilul minor raminind in ingrijirea mamei. Problema o constituie ca au un imobil , un apartament trecut pe niumele ambelor persoana. Tatala fost informat ca nu o sa ramina cu nimic din apartament datorita faptului ca copilul se afla in ingrijirea mamei si desi ambii sunt propietari mama nu poate fi fortata sa vinda apatamentul si sa imparta banii. Este adevarat pentru ca nu mi se pare normal ca dupa un divort sa nu iti capeti jumatate , deci ramii pe drumuri si mai si platesti pensie alimentara. Nu e obligatorie in conditiile in care unul dinrtre soti nu vrea sa achite contravaloarea jumatii sale sa se scoata la vinzare imobilul si suma obtinutas sa se imp[arta la cei 2 soti? Va rog un raspuns. Multumesc
Apartamentul este bun comun, deci va fi partajat. In mod normal cota este de 50% - 50%, insa daca unul dintre soti probeaza ca a contribuit in mai mare masura la achizitionarea imobilului , aceasta cota se poate modifica de catre instanta de judecata.
Oricum, sotul carui ii revine apartamentul , va fi obligat sa-l despagubeasca pe celalalt sot, adica sa-i plateasca o sulta stabilita de obicei de instanta. Daca sotii nu ajung la o intelegere se va dispune vinderea apartamentului si impartirea sumei , in functie de cum a stabilit instanta cota fiecarui sot.
sotii se pot si intelege si despagubi reciproc pt apartament si pot stabili care va ramane in apartament si care va lua 1/2 din valoarea acestuia, sau sa vanda apartamentul si sa-si ia banii fiecare fara un costisitor prooces de partaj
ioanadcraiova a scris:

Am si eu o intrebare va rog, am o ruda foarte apropiata care a incheiat divortul recent, copilul minor raminind in ingrijirea mamei. Problema o constituie ca au un imobil , un apartament trecut pe niumele ambelor persoana. Tatala fost informat ca nu o sa ramina cu nimic din apartament datorita faptului ca copilul se afla in ingrijirea mamei si desi ambii sunt propietari mama nu poate fi fortata sa vinda apatamentul si sa imparta banii. Este adevarat pentru ca nu mi se pare normal ca dupa un divort sa nu iti capeti jumatate , deci ramii pe drumuri si mai si platesti pensie alimentara. Nu e obligatorie in conditiile in care unul dinrtre soti nu vrea sa achite contravaloarea jumatii sale sa se scoata la vinzare imobilul si suma obtinutas sa se imp[arta la cei 2 soti? Va rog un raspuns. Multumesc

De principiu, e vorba de o impartire juma juma.
Daca insa prin probe instanta constata ca doar unul din soti are dreptul celalat nu va primi nicmic.Este insa o ipoteza extrem de rara.
Sa isi angajeze avocat intrucat e posibil sa existe ceva probleme.
Sau macar sa consulte un avocat caruia sa-i explice situatia de fapt.Asa poate sa aiba o viziune de ansamblu mai clara din punct de vedere concret si nu generic.

avocat Claudiu Lascoschi
2007_rozi a scris:

Apartamentul este bun comun, deci va fi partajat. In mod normal cota este de 50% - 50%, insa daca unul dintre soti probeaza ca a contribuit in mai mare masura la achizitionarea imobilului , aceasta cota se poate modifica de catre instanta de judecata.
Oricum, sotul carui ii revine apartamentul , va fi obligat sa-l despagubeasca pe celalalt sot, adica sa-i plateasca o sulta stabilita de obicei de instanta. Daca sotii nu ajung la o intelegere se va dispune vinderea apartamentului si impartirea sumei , in functie de cum a stabilit instanta cota fiecarui sot.
Daca partajul se va realiza prin buna invoiala , instrainandu-se prin vanzare -cumpare bunul comun , pretul va fi impartit in cote parti egale (numai daca se ajunge la vreun alt consens cota parte din pret a unuia dintre soti va fi mai mare).Atentie, insa , la potentialitatea de a se ajunge intr-o situatie conflictuala , intrucat , din punctul meu de vedere , dupa ce relatiile dintre soti sunt finalizate , increderea devine o notiune relativa , existand posibilitatea de a se utiliza manopere dolosive , in vederea inselarii .Asa incat , recomand , pentru orice demers ati intreprinde , sfatul unui specialist , care sa va ofere mai mult confort , mai multa certitudine.