Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Primarul,viceprimarul incompatibili?
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Primarul,viceprimarul incompatibili?

Primarul poate fi asociat unic intr-o firma ?Adiminstrator este alta persoana.
Aceeasi intrebare si pt consilierul personal al lui.
Multumesc
Calitatea de ales local este incompatibilă şi cu calitatea de acţionar semnificativ la o societate comercială înfiinţată de consiliul local, respectiv de consiliul judeţean.
Daca este firma lui, poate. Daca este infiintata de consiliul local, nu. Consilierul personal nu este functionar public, asa ca poate fi ce vrea intr-o firma, atata vreme cat firma respectiva nu obtine vreun contract cu primaria unde lucreaza (abia atunci sunt probleme).
Pentru Kyandra:

Buna ziua,
Va rog sa detaliati, in masura posibilitatilor, subiectul cu privire la posibilitatea si repercusiunile unui eventual contract intre primarie si firma la care lucreaza consilierul personal. M-ar interesa in principal temeiul juridic .
Va multumesc.

Art. 87, art. 88, art. 89 art. 93 din legea 161/2003 actualizata.
Inca o data, va multumesc pentru raspuns.