Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Intocmire declaratie 100 pentru trimestrul IV 2008
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Intocmire declaratie 100 pentru trimestrul IV 2008

Buna.
As avea si eu o intrebare care ar parea usoara (cred) pentru multi dintre utilizatori:
la stabilirea impozitului pe profit in trimestrul IV 2008 (si completarea acestuia in declaratia 100 ce trebuie depusa pana la 25 ianuarie 2009) am urmatorul caz:
- in trimestrul III 2008 am declarat impozit pe profit 0 deoarece la 30.09.2008 s-a inregistrat pierdere;
- in perioada 01.10.2008 - 31.12.2008 s-a inregistrat profit in suma de 1.000 lei.
In declaratia 100 aferenta trimestrului IV 2008 trebuie sa declar si sa platesc impozit pe profit 160 lei (1.000 * 16%), urmand ca impozitul pe profit platit in plus in 2008 (daca este cazul la intocmirea declaratiei 101) sa-l il recuperez in anul fiscal 2009; sau in trimestrul IV 2008 (la intocmirea declaratiei 100) tin cont de pierderea din trimesterele anterioare si in cazul acesta platesc impozit pe diferenta sau deloc in cazul in care pierderea la 30.09.2008 este mai mare decat profitul inregistrat in perioada 01.10.2008 - 31.12.2008?
Multumesc mult.
Depinde cand finalizezi sit.financiara.Ai 2 posibilitati.Ori finalizezi sit.pana la 15 februarie si atunci, nu declari nimic in declaratia 100, urmand sa declari in 101 si sa platesti imp pana la 25 ianuarie, ori finalizezi pe 30 aprili si atunci declari la trim IV ceea ce ai declarat si in trimestrul III, urmand sa faci regularizarea in 101 si pata pana la 15 aprilie 2009.
Multumesc pentru raspuns.
Daca definitivez situatiile financiare pana la 15 februarie 2009, depun declaratia 100 aferenta lunii decembrie 2008 cu 0 lei pentru impozitul pe profit?
In acest caz termenul de depunere a declaratiei 101 este 15 februarie 2009, iar impozitul datorat in baza acesteia nu se plateste pana la 15 februarie (dvs in raspuns ati spus ca pana la 15 ianuarie)?
Sunt obligat sa depun situatiile financiare pana la 15 februarie daca nu declar impozit pe profit pentru trimestrul IV 2008?
Multumesc.
Pentru impozitul pe profit aveti doua variate

1. In 25 ianuarie platiti si declarati prin dec.100 o suma egala cu cea din trimestrul 3, iar diferenta in plus/minus o veti declara prin 101 pania pe 15 aprilie si tot 15 aprilie este si termenul de plata pentru eventualele diferente

2.in 25 ianuarie nu declarati si nu platiti nimic, depuneti 101 pana pe 15 februarie, acesta fiind si termenul de plata in aceasta situatie

3.situatiile financiare nu sunt conditionate prin lege de declaratia 101, acestea au termen 31 mai 2009
Buna seara.

In legatura cu acest subiect am urmatoarea situatie: in cazul in care firma a depasit plafonul de 100000 de euro in luna decembrie, asta inseamna ca devine platitoare de impozit pe profit, urmandu-se a se face un calcul de la inceputul anului. Dar firma in trimestrele 1-3 a declarat impozit pe venit. In declaratia de decembrie ar trebui sa se declare un impozit pe profit in suma egala cu impozitul pe venit declarat pentru trimestrul 3?
Multumesc.
Devine platiroare de impozit pe profit in 2009.Pentru 2008 este tot micro, depui declaratia ca atare.