Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit trecere de la microintreprindere la impozit pe profit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

trecere de la microintreprindere la impozit pe profit

Buna ziua,

O societate la sfarsitul lunii iulie depaseste 100.000 euro venituri si va trebui ca incepand cu 01 iulie sa devina platitoare de impozit pe profit.

Cum se calculeaza impozitul pe profit aferent trimestrului III?

Dar impozitul declarat in 101 anul viitor?

Multumesc!
Conform art 112 indice 6 din Codul fiscal,daca in cursul anului fiscal se realizeaza venituri mai mari de 100000 Euro,se va plati impozit pe profit ,luand in calcul veniturile si cheltuielile realizate de la inceputul anului fiscal.Calculul si plata impozitului se efectueaza incepand cu trimestrul in care s-a depasit limita.Impozitul pe profit datorat reprezinta diferenta dintre impozitul pe profit calculat de la inceputul anului fiscal pana la sfarsitul perioadei de raportare si impozitul pe veniturile microintreprinderilor datorat in cursul anului respectiv.
Conform metodologiei actuale,impozitul pe veniturile microintreprinderilor declarat prin formularul 100, se trece in Declaratia 101 la rd.47 .