Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii cotizatie angajator
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

cotizatie angajator

Buna ziua,
Ma intereseaza si pe mine pentru un salariu BRUT de 850 RON cat este salariul net si cat plateste ANGAJATORUL la stat. Mentionez ca nu exista copii in intretinere.
Va multumesc.
net 643 lei
Multumesc respectuos.
Ma intereseaza cel mai mult cat plateste ANGAJATORUL la stat pentru salariul brut de 850 RON(643 net)
Cu respect,
Bogdan2009
Bogdan2009 a scris:

Multumesc respectuos.
Ma intereseaza cel mai mult cat plateste ANGAJATORUL la stat pentru salariul brut de 850 RON(643 net)
Cu respect,
Bogdan2009

contributia pentru asigurarile de sanatate
850 x 5,2 % = 44 lei

contributia de asigurari sociale
850 x 18,5% = 157 lei - pentru conditii normale de munca

contributia datorata de angajatori la bugetul asigurarilor pentru somaj
850 x 0,5% = 4 lei

contributii datorate de angajatori in functie de clasa de risc, potrivit prevederilor Legii nr. 346/2002 privind asigurarea pentru accidente de munca si boli profesionale, cu modificarile si completarile ulterioare, se stabilesc de la 0,15% la 0,85%, aplicate asupra sumei veniturilor brute realizate lunar.

comision ITM
850 x 0,75% = 6 lei
sau
850 x 0,25% = 2 lei - daca angajatorul are aprobare pentru pastrarea si completarea carnetelor de munca
contributii angajator pt sal. brut =850 lei
CAS angajator = 850 x 18% = 153 lei (legea bugetului de stat pt anul 2009 nu a fost publicata in M.Of., pana atunci se utilizeaza cotele contributiilor aferente lunii decembrie 2008; CAS angajator pt anul 2009 = 18,5%)
somaj angajator = 850x0,5% = 4 lei
sanatate angajator = 850x5,2% = 44 lei
CCI = 850 x 0,85% = 7 lei
asig.pt accid de munca = 850 x 0,85%(cota max)= 7 lei
fd. garantare salarii = 850 x 0,25% = 2 lei
comision ITM = 850 x 0,75% = 6 lei
sau 850 x 0,25% = 2 lei(in cazul in care angajatorul are aprobare de la ITM pentru pastrarea si completarea carnetelor de munca)