Forum Discuţii juridice Executare silită contestatie la executare
Discuție deschisă în Executare silită

contestatie la executare

Am de recuperat dintr-un proces anterior circa 1.200 ron. Am apelat pt asta la serviciile unui executor, dar surpriza ma trezesc cu contestare la executare si sa ma prezint iar la Tribunal. Ce presupune asta mai exact? Trebuie sa imi iau iar avocat? Cat mai dureaza si "nenorocirea" asta?
De obicei nu durează f.mult. Contestaţia se judecă in categoria cauzelor urgente. Cu privire la avocat puteţi apela in cazul în care nu vă descurcaţi mai ales că, onorariul avocatului in cazul în care veţi câştiga procesul , îl puteţi obţine dacă solicitaţi cheltuieli de judecată .
Pt ce fel de motive se fac astfel de contestari? (persoana de la care am de recuperat e una de rea credinta si acei bani nu ar fi o problema pt el) De ce trebuie sa ma duc eu, daca pana acum, toata "treaba" au facut-o avocatul si respectiv executorul?