Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariul mediu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariul mediu

Buna seara. Salariul mediu pe economie se stabileste printr-un act normativ, precum cel minim, sau este doar o informatie pur statistica? Va multumesc.
Salariul mediu pe economie este o informatie pur statistica si nu chiar. Adica se ia in calcul la stabilirea bugetului asigurarilor sociale.
Multumesc. Dar nu este stipulat in nici un act normativ?

Art. 17 din Legea nr. 294/2011 – Legea bugetului asigurarilor sociale de stat pe anul 2012:
Castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat pe anul 2012 este de 2.117 lei.