Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... A fost modificat procentul de la 75% la 85% pentru ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

A fost modificat procentul de la 75% la 85% pentru concediu de crestere copil?

Am tot auzit zvonuri ca ar fi fost modificat procentul pentru indemnizatia de crestere copil (1 an) de la 75 la 85%, este adevarat?

Care este calculul care se face la un salariu mediu pentru anul anterior nasterii copilului in valoare de aproximativ 2600 net.

Salariul brut este 3400, dar daca se socoteste media ultimului an va fi ceva mai mare.

Am cunostinte care au castigat mai mult cand au fost in concediu crestere copil decat cand au lucrat.

Va multumesc!
GRV, utilizator
Procentul este de 75%.
Pentru stabilirea indemnizatiei se ia in calcul media veniturilor nete pe ultimile 12 luni anterioare datei nasterii copilului, inclusiv luna in care se naste copilul .
Pentru obtinerea indemnizatiei sunt mai multe variante pentru care puteti opta.
Puteti opta fie pentru cei 75% din media veniturilor nete pe ultime 12 luni, dar aveti dreptul la concediu doar pana la data la care copilul implineste varsta de 1 an.
Sau puteti opta pentru plafonare la suma de 1200 lei/luna si stati in concediu pana la implinirea varstei de 2 ani a copilului.
Am optat pentru 1 an. Nu este nicio diferenta daca am aplicat eu ( tatal )?
Nu este niio diferenta cu privire la modul de calcul al indemniztaiei pentru CCC ... difera doar valoarea acesteia .
Va multumesc!