Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA FACTURA AVANS
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

FACTURA AVANS

SRL incheie un contract cu un alt SRL pentru livrarea de materie prima,respectiv faina pentru brutarie.In baza contractului furnizorul se obliga sa tina pentru o perioada,2 luni faina in custodie.Tot in baza contractului emite factura pentru avans.
Este deductibila TVA la pimirea facturii?
Totodata va rog sa ma ajutati cum trebuie sa inregistrez factura respectiva.Multumesc mult de tot.
Frumoasa intrebare.

Contractul este pentru LIVRARE, dar LIVRAREA nu a avut loc INCA!
Este incorect sa emita factura pentru materii prime nelivrate!
1.M-as duce cu logica la cont de 803...dar daca as face un inventar nu le-as regasi pe teren...dar nici aici (extracontabil chiar daca as avea un aviz, nu le-as regasi.....aiurea....ceea ce nu ar fi corect)

2.Cat priveste TVA, exigibilitatea lui este in momentul LIVRARII materiilor prime si al materialelor de asemenea nu a avut loc .

daca le-ati achitat, trebuie sa va multumiti cu:

4091=5121 (5311)

Daca primiti factura DE AVANS inseamna ca ati semnat si de primirea materiei prime (la dvs.nu este in custodie...e pur si simplu materie prima )si atunci puteti face inregistrarea :
LA 401 SAU CONT DE 5

astept specialistii in domeniu
si eu sunt curioasa
multumesc

:luck:
Herra_, utilizator
Multumesc.Chiar rog specialistii sa se pronunte. Pe factura scrie: "avans faina"
XXX LEI TVA XXX LEI
TOTAL XXX LEI