Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... expert contabil si salariat , concomitent
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

expert contabil si salariat , concomitent

Buna ziua,

va rog, daca cineva ma poate lamuri:

poate un expert contabil, care obtine venituri din activ independente (liber-profesionist) sa fie salariat, concomitent, la alta societate, pe un post de economist?

Multumesc frumos celor care ma pot lamuri!
Da. Daca sunteti PFA - cu obiect de activitate "expert contabil, aveti contracte de colaborare. Daca aveti doar "gradul", sa spunem asa, de expert contabil, dar nu aveti documentele care sa va constituie ca liber-profesionist, puteti activa ca economist cu contract de munca.