Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Decodare gratuita telefon mobil
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Decodare gratuita telefon mobil

Buna seara.De-a lungul timpului am adunat multe telefoane mobile luate pe puncte.Recent am vrut sa folosesc unul din acestea cu o cartele din alta retea si operatorul meu mi-a cerut 50 Euro pt decodare !Desi este un aparat de 7-8 ani pe care nu l-am mai folosit.Stiam ca s-a votat o lege care obliga operatorii sa le decodeze gratuit.Care este realitatea ?Cu stima,

Exista intr-adevar un Cod de conduita impus de ANCOM si semnat de operatorii de telefonie mobila dar prevede deblocarea gratuita a telefoanelor doar au fost achizitionate inainte de a deveni client al retelei:

Condiţii de deblocare
(1) În cazul în care clientul solicită deblocarea unui terminal achiziţionat în mod independent de
serviciu/servicii de comunicaţii electronice, tariful de deblocare va fi suportat de către operatorul de la care a achiziţionat terminalul. Deblocarea terminalului nu va fi condiţionată de achiziţionarea altor servicii sau de plata altor tarife.

Dumneavoastra l-ati luat pe puncte, chiar daca v-a expirat contractul va regasiti in situatia prevazuta la pct. 2 (b) din Conditii de deblocare:
(2) Tariful pentru deblocarea terminalului blocat într-o reţea publică de comunicaţii electronice mobilă aparţinând operatorilor mobili semnatari şi care este achiziţionat împreună cu un serviciu de comunicaţii electronice se stabileşte în funcţie de următoarele situaţii:
[…]
b) deblocarea terminalului se solicită ulterior perioadei minime prevăzute în contractul de servicii
de comunicaţii încheiat între operator şi client;
[...]
(4) În situaţia prevăzută la alin.(2) lit.b) şi c), tariful pentru deblocarea terminalului va cuprinde
contravaloarea costului de deblocare.

Puteti citi Codul aici:
[ link extern ]
Multumesc pentru raspuns.Am sa deschid un muzeu al telefoanelor codate pentru totdeauna.!Apropos,stie cineva vreo metoda de deblocare fara a ajunge pe mana
operatorilor?Cu stima,:wave: