Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Decodare telefon
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Decodare telefon

Tatal meu a decedat si a avut un telefon care acum are vreo 7 ani dar care este codat intr-o anumita retea.Pot solicita reprezentantei firmei respective din judet sa-mi decodeze gratuit telefonul si daca da pe baza carui act sau lege?Mentionez ca nu era la abonament,nu avea datorii fata de firma!Multumesc!
Daca a fost achizitionat la pret standard, deci nu a avut abonament sau contract de fidelizare si nu i-a fost oferita nicio reducere a pretului telefonului, deblocarea ar trebui sa se faca gratuit.
Altfel, fiecare operator poate percepe un tarif de deblocare.

Nu exista lege care sa prevada acest lucru, ci un Cod de conduita adoptat la initiativa ANCOM de operatorii de telefonie mobila in care sunt trecute condiţiile standard minime de deblocare. Mai multe puteti citi aici:
[ link extern ]