Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general calcul indemnizatie copil
Discuție deschisă în Contabilitate în general

calcul indemnizatie copil

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un calcul:

Cat va lua indemnizatie o mamica care va naste pe 6 august 2009 care are urmatoarele venituri:
de la un job are ianuarie 2008 - iulie 2009 : 980 lei net (are fara probleme 12 luni lucrate)
de la al doilea job are din februarie 2009 - iulie 2009: 600 lei net ( doar 6 luni)

Va lua peste aceasta indemnizatie si alocatia copilului de 200 RON??

Va multumesc,
Bogdan2009
Se face media veniturilor brute pe ultimele 12 luni si se aplica procentul de 85%.

Da. Alocatia e separat si se acroda copilului pana la varsta de 2 ani.
Puteti opta pentru primirea indemnizatiei in cuantum fix de 600 RON. Faceti un calcul, poate va avantajeaza.

Alocatia este un drept al copilului si se plateste de catre stat de la nasterea acestuia.