Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Greseala REVISAL
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Greseala REVISAL

Buna ziua,
Am o societate cu 4 angajati. Am facut transferul in noul REVISAL la data cand a aparut acesta (2011). De atunci nu am mai facut nici o modificare, (nici majorari/micsorari de salariu, nici prelungire, nici incetare) la nici unul dintre angajati. Am scos ieri un raport pe salariat pentru una dintre persoane si imi apare ca in perioada 01.08.2011 - 25.10.2011 are o modficare de salariu, o majorare mai exact. Am verificat si la ceilalti angajati si imi apare la fel. intrebarea e de ce imi apare aceasta modificare??? Nu am majorat salariile la nici unul dintre ei!! la ITM nu a fost transmisa modificarea.

tanasescu_gaby, utilizator
Buna ziua,

Puteti face o cerere la ITM prin care sa cereti baza de date a societatii dumneavoastra si apoi sa transmiteti baza de date corecte, modificand cu rosu ceea ce nu este corect. Fisierul transmis de ITM va avea extensia xls ( Excel), deci va putea fi modificat. De asemenea, puteti verifica si REVISAL-ul online, (cel vechi si cel nou). Poate fi o eroare a ITM-ului, dar poate fi si o eroare a dumneavoastra. In cazul unui control, dumneavoastra puteti justifica ca nu ati avut modificari. Va sfatuiesc sa nu lasati problema nesolutionata, avand in vedere protocoalele existente intre institutiile statului .

O zi buna
Unde se poate modifica cu rosu in REVISAL?
in cazul variantei Revisal 5 nu se mai pot face astfel de modificari. Totusi faceti o adresa catre ITM sa vedeti ce solutie va propun acestia. De asemenea va puteti adresa societatii Teamnet care a facut programul Revisal.
Si varianta 5.0.8 a REVISAL-ului permite efectuarea de modificari sau corectii ..
ma refeream la modificarile propuse de Tatiana: trimiterea unei adrese la ITM, care o redirectioneaza catre Teamnet, iar acestia transmit baza de date in format excel, pe e-mail, catre firma, care evidentiaza cu rosu....etc. Nu mai functioneaza procedura asta in cazul variantei Revisal 5.
Tanasescu_gaby a constatat prezenta unor erori care nu-i apartin, care nu se regasesc in Revisalul de la sediul societatii si nici in cel on-line, si care nu mai pot fi sterse prin vechea metoda.