avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general societate comerciala
Discuție deschisă în Contabilitate în general

societate comerciala

Buna ziua.Am o firma ,care a fost suspendata pe o perioada de trei ani,adica pana la 1 sept 2012.Intrebarea mea este : ce trebuie sa fac acum? Firma nu are activitate,nici nu a avut inainte de suspendare,dar din cauza impozitului forfetar am suspendat-o in 2009. Se mai plateste acel impoziot?
Cel mai recent răspuns: supermoni , utilizator 11:54, 5 Septembrie 2012
Nu se mai plateste acea forma de impozit. Acum puteti s-o reactivati si sa incepeti sa faceti bani cu ea sau s-o dizolvati.
cum pot sa o dizolv?multumesc
Daca nu aveti datorii fata de bugetul de stat, faceti o hotarare de dizolvare a societatii(prima etapa), daca nu sunt probleme cu finantele, stat+diversi creditori, puteti trece la etapa a 2-a, radierea societatii. Faceti un drum la finante si aflati daca aveti vreo datorie(chiar si "un leu" va blocheaza mentiunea de dizolvare).
unmoeglich a scris:

Daca nu aveti datorii fata de bugetul de stat, faceti o hotarare de dizolvare a societatii(prima etapa), daca nu sunt probleme cu finantele, stat+diversi creditori, puteti trece la etapa a 2-a, radierea societatii. Faceti un drum la finante si aflati daca aveti vreo datorie(chiar si "un leu" va blocheaza mentiunea de dizolvare).


multumesc mult

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Imp. forfetar crea crea Firma are activitatea suspendata din data de 14.12.2006 pana 13.12.2009 Am anuntat ANAF-ul judetean , prin depunerea unei copii dupa Hotararea AGA.( ca nici ... (vezi toată discuția)
Dizolvare srl dorel197775 dorel197775 Am un srl cu datorii la stat....gen forfetar si alte taxe....vreau sa dizolv firma....ce trebuie sa fac? (vezi toată discuția)
Cum sa scap ieftin de firma rekaalina rekaalina Buna ziua.Am o problema si as dori sa ma ajutati daca se poate.In 2005 am infiintat o firma de care practic \"am uitat\" ,iar acum cateva zile am primit o ... (vezi toată discuția)