Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general societate comerciala
Discuție deschisă în Contabilitate în general

societate comerciala

Buna ziua.Am o firma ,care a fost suspendata pe o perioada de trei ani,adica pana la 1 sept 2012.Intrebarea mea este : ce trebuie sa fac acum? Firma nu are activitate,nici nu a avut inainte de suspendare,dar din cauza impozitului forfetar am suspendat-o in 2009. Se mai plateste acel impoziot?
Nu se mai plateste acea forma de impozit. Acum puteti s-o reactivati si sa incepeti sa faceti bani cu ea sau s-o dizolvati.
cum pot sa o dizolv?multumesc
Daca nu aveti datorii fata de bugetul de stat, faceti o hotarare de dizolvare a societatii(prima etapa), daca nu sunt probleme cu finantele, stat+diversi creditori, puteti trece la etapa a 2-a, radierea societatii. Faceti un drum la finante si aflati daca aveti vreo datorie(chiar si "un leu" va blocheaza mentiunea de dizolvare).
unmoeglich a scris:

Daca nu aveti datorii fata de bugetul de stat, faceti o hotarare de dizolvare a societatii(prima etapa), daca nu sunt probleme cu finantele, stat+diversi creditori, puteti trece la etapa a 2-a, radierea societatii. Faceti un drum la finante si aflati daca aveti vreo datorie(chiar si "un leu" va blocheaza mentiunea de dizolvare).

multumesc mult