Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Subiect: concediu de maternitate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Subiect: concediu de maternitate

URGENT
un salariat incadrat cu contract de munca cu program, redus 2 ore/zi, nu mai are alt contract de munca in alta parte, intra in concediu de maternitate.Va rog sa-mi spuneti cum se calculeaza indemnizatia de maternitate. Are salarul de incadrare de 180 ron pentru program de 2 ore (program intreg=700 ron). Ce suma iau in calcul 180 sau 700? Cum fac calculul? Va multumesc.

Se iau in calcul veniturile realizate in ultimele 6 luni anterioare lunii in care prezinta concediul medical de maternitate. Vezi art 10 din OUG 158 DIN 2005
Baza de calcul este formata din veniturile brute din cele 6 luni anterioare, adica 180 lei.