Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general prescriere facturi
Discuție deschisă în Contabilitate în general

prescriere facturi

De la ce data se prescrie o factura? Data emiterii sau data primirii ei de catre beneficiar?
In termen de 3 ani de la data scadentei cuprinsa in continutul ei sau in contractul dintre parti.
Multumesc. O zi buna.
Se prescrie in termen de trei ani de la data scadentei dar numai in cazul in care nu s-au facut confirmari de sold in acest timp.
Dar in situatia in care nu exista mentionata data primirii facturii, (dar ea a fost primita), ce data se ia in considerarare in cazul prescrierii acesteia?
EXPLICITEZ PUTIN: IN CONTRACT, SCADENTA ESTE 15 ZILE DE LA DATA PRIMIRII FACTURII. DACA ACEASTA DATA NU EXISTA, DAR EXISTA SEMNATURA DE PRIMIRE, CARE DATA SE IA IN CONSIDERARE PENTRU PRESCRIERE?
magnolia1969, utilizator