Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... director adjunct
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

director adjunct

directorul adjunct la o unitate de invatamant preuniversitar poate efectuat ore suplinite?
Daca a referiti la ore suplimentare , da.Nu exista nicio restrictie la plata orelor suplumentare pentru persoanele care ocupa functii de conducere.
depinde de unitatea de invatamant.normarea directorilor prevede cate ore are in catedra .2
Capitolul III
ÎNVÃŢÃMÂNT PRIMAR, GIMNAZIAL, LICEAL ªI ÎNVÃŢÃMÂNT POSTICEAL
Art.6. (1) Directorii unităților de învăţământ de nivel primar, gimnazial, liceal şi
postliceal cu personalitate juridică și care funcționează cu mai puțin de 25 de clase,
efectuează 6-8 ore/săptămână din norma didactică de predare;
(2) Directorii unităţilor de învăţământ de nivel primar, gimnazial, liceal şi postliceal care
funcționează cu peste 25 de clase efectuează 4-6 ore/săptămână din norma didactică de
predare.
Art.7. (1) Directorii adjuncți din unitățile de învăţământ de nivel primar sau gimnazial
efectuează 6-8 ore/săptămână din norma didactică de predare, în cazul în care unitățile
de învățământ se află în una din următoarele situații:
a) au peste 30 de clase de elevi;
b) au între 20 şi 30 de clase de elevi și îndeplinesc una din următoarele condiții:
- funcționează cel puţin 10 clase de elevi şi/sau grupe de copii la
învăţământul primar și/sau preşcolar;
- au secţii cu predare în limbile minorităţilor naţionale, în şcoala în care
învăţământul se desfăşoară în limba română;
- au secţii cu predare limba română, în şcoala în care învăţământul se
desfăşoară în limbile minorităţilor naţionale;
c) au cel puţin 20 clase şi unitatea de învățământ are internat şi cantină;
(2) Directorii adjuncți din unitățile de învățământ de nivel liceal/postliceal efectuează 6-8
ore/săptămână din norma didactică de predare, în cazul în care unitățile de învățământ se
află în una din următoarele situații:
a) au peste 25 de clase de elevi;
b) au între 18 şi 25 de clase de elevi și îndeplinesc una din următoarele condiții:
- funcționează cel puţin 10 clase de elevi și/sau grupe de copii la
învățământul gimnazial și/sau primar și/sau preșcolar;
- au secţii cu predare în limbi ale minorităţilor naţionale, în şcoala sau
liceul în care învăţământul se desfăşoară în limba română;
- au secţii cu predare limba română, în şcoala sau liceul în care
învăţământul se desfăşoară în limbile minorităţilor naţionale;
c) cel puţin 18 clase şi unitatea de învățământ are internat şi cantină.
(3) În situația în care directorii adjuncți sunt profesori pentru învăţământul primar şi
preşcolar, aceștia efectuează integral activitatea didactică de instruire – educare cu grupa
sau clasa de elevi.
numai in judetele pilot directorii nu puteau sa si ia ore suplimentare,in rest...e liber