Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... cladire pe terenul meu
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

cladire pe terenul meu

buna ziua
Sunt intr-o situatie bizara, poate are cineva un sfat: pe terenul meu exista o cladire a unei firme care a intrat in insolventa si a fost radiata. Ce fac eu cu cladirea? A cui este?
cladirea a fost construita de societate cu acordul meu, autorizatia de constructie e pe numele firmei radiate
Lichidatorul este singura persoana care va poate cu privire la situatia juridica a cladirii care a facut parte din patrimoniul societatii lichidate si radiate.
Societatea nu poate fi radiata daca detine bunuri.
Exista doua ipoteze:
1. Cladirea a fost vanduta la licitatie dar nu ati aflat,
2. Lichidarea s-a produs cu acoperirea datoriilor si in acest fel cladirea nevanduta revine actionarilor, situatie mai rar intalnita.
adelaida_07, utilizator
oy...lichidarea peresupune ca activul si pasivul sc trece de la sc la asociatiB-)
prin urmare drepturile antecesorului le are succesorul ..si are omu cu cine sta in judecata..
lichidatorul a spus ca nu s-a vandut nimic, ca n-au avut ce vinde.
Lichidatorul a spus ca in patrimoniul debitoarei nu figura cladirea respectiva?
Incercati sa scoateti un extras de carte funciara pentru terenul pe care il aveti in proprietate si astfel puteti afla daca pe teren figureaza cladirea. Tot de la cartea funciara se poate afla si daca imobilul a fost intabulat sau nu pe numele societatii respectiva sau pe numele asociatului de la societate.
De la Primarie se mai poate afla cine este cel care plateste impozitul la cladirea respectiva.
O alta varianta poate fi si faptul ca societatea a vandut imobilul anterior declansarii falimentului astfel ca lichidatorul nu a mai avut ce vinde.
Ati purtat o discutie cu cei care au infiintat societatea?
In ce fel s-a manifestat acceptul dvs. la construirea imobilului? Aveti un act de concesionare al terenului ?
adelaida_07, utilizator