Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CONCEDIUL DE ODIHNA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CONCEDIUL DE ODIHNA

AM lucrat la un angajator 3 luni acesta trebuie sa imi dea salariul si pe cele 3 luni sa imi plateasca zilele de concediu de odihna conform codului muncii si care este art din codul muncii.
ACESTA mia zis ca nu am facut 6 luni de zile.
FAC sesizare la ITM ptrr retinere de concediu.
MIA facut firma card de salariu dar banii mii i da pe stat dar la banca nu e trecut numele angajatorului si e semnat de la banca unde e firma mama.
aveti dreptul la plata concediului aferent.

in est nu inteleg nimic
LA 3 luni de zile cite zile primesc de concediu 5 zile sa imi plateasca angajatorul.
Care este durata CO prevazuta in contractul dvs de munca?
LA concediul de odihna este trecut ...... nu scrie cite zile, prima data mia facut contract de 1 luna de proba apoi iara o luna prin act aditional si apo pe perioada nedeterminata atunci incalca legislatia muncii atunci nu imi da bani astea pe concediu.
Durata minima este de 20 de zile lucratoare ... parerea mea , este ca in acest caz calculul se va face la aceasta durata a CO