Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... INFORMATIE - ore de liniste
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

INFORMATIE - ore de liniste

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti daca exista o lege cu orele de liniste la Asociatie de Proprietari,si ce interval orar este.

Multumesc.
Buna ziua !
Avand in vedere prevederile Legii 61 / 1991 republicata si actualizata, art.2, alin.(1), lit. 29, constituie contraventie si se sanctioneaza " tulburarea linistii locatarilor intre orele 22,00-8,00 si 13,00-14,00 de catre orice persoana prin producerea de zgomote, larma sau prin folosirea oricarui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare in localurile sau in sediile persoanelor juridice, in locuintele persoanelor fizice sau in oricare alt loc din imobile cu destinatia de locuinte ori situat in imediata vecinatate a acestora", iar conform pct. 29 indice 1 al aceluiasi articol, " organizarea de petreceri cu caracter privat si utilizarea de aparatura muzicala la intensitate de natura a tulbura linistea locuitorilor, in corturi, alte amenajari sau in spatiu neacoperit, situate in perimetrul apropiat imobilelor cu destinatia de locuinte sau cu caracter social, in mediul urban". Conform art. 3 din aceeasi lege, alin. (1), pct. c), sanctiunea este amenda de la 500 lei la 1500 de lei. Conform art. 7, alin.(1) din lege "Contraventiile se constata de catre primar, imputernicitii acestuia, de catre ofiterii sau agentii de politie ori de catre ofiterii, maistrii militari si subofiterii din jandarmerie, precum si, pentru faptele constatate in zona specifica de competenta, de catre politistii de frontiera"
Cu stima !
Marius Zaharia, Avocat
In legea 61 / 1991 republicata si actualizata nu se prevede liniste decat in intervalul 22-08, dar printr-o hotarare a adunarii generale a asociatiei, acest program poate cuprinde si alte intervale.
Afisul cu timpii de liniste se afiseaza la loc vizibil si trebuie respectat de toti locatarii.
Legea nr.153 / 12.07.2010 privind modificarea Legii nr. 61/1991 pentru sanctionarea faptelor de incalcare a unor norme de convietuire sociala, a ordinii si linistii publice.
Publicat in Monitorul Oficial 496 din 19 iulie 2010 (M. Of. 496/2010):

" "Parlamentul Romaniei adopta prezenta lege.

Art. I. - Legea nr. 61/1991 pentru sanctionarea faptelor de incalcare a unor norme de convietuire sociala, a ordinii si linistii publice, republicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 387 din 18 august 2000, cu modificarile si completarile ulterioare, se modifica dupa cum urmeaza:
1. La articolul 2, punctul 29 se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"29) tulburarea linistii locatarilor intre orele 22,00-8,00 si 13,00-14,00 de catre orice persoana prin producerea de zgomote, larma sau prin folosirea oricarui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare in localurile sau in sediile persoanelor juridice, in locuintele persoanelor fizice sau in oricare alt loc din imobile cu destinatia de locuinte ori situat in imediata vecinatate a acestora;".