Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce se intampla cu ipoteca in cazul in care Banca de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce se intampla cu ipoteca in cazul in care Banca de faliment?

Buna ziua. Intentionez sa iau un credit ipotecar de la o banca greceasca prezenta pe piata din Romania, dar la situatia actuala a Greciei exista riscul ca aceasta banca sa dea faliment. Ce s-ar inatmpla cu creditul si cu ipoteca in acest caz? Pot sa ma someze sa platesc tot creditul altfel imi iau apartartamentul?
ce intelegeti prin "banca greceasca prezenta in romania "? este o banca greceasca ce lucreaza in baza pasaportului financiar sau o banca romaneasca detinuta de catre o banca greceasca?
Am facut specificatia ca sa nu se inteleaga ca fac vreun credit in Grecia. Este vorba de o banca greceasca sau alta banca de oriunde care ar da faliment. Cum ar afecta acest faliment un credit ipotecar la acea banca?
depine si de ceea ce scrie in contract insa, in mod normal, contractul ramine valabil, se va executa conform clauzelor sale si va fi preluat de Fondul de Garantare (ce va prelua activele bancii spre administrare), de o banca punte (dupa caz) sau de banca ce va cumpara banca falimentara.