avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1649 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită se poate negocia suma aflata in executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

se poate negocia suma aflata in executare silita

Buna ziua! am avut un credit in valoare de aprox 1000 de lei.pt ca nu am platit acum sunt in executare silita iar suma totala este de 3080 lei.Doresc sa platesc in rate lunare dar suma imi pare exagerata .Pot negocia cu executorul judecatores sau suma ebatuta in cuie?multumesc!
Cel mai recent răspuns: Juntao , utilizator 23:47, 28 Septembrie 2012
Banca imi cere sa merg la primarie de unde sa aduc o explicatie cu ce reprezinta suma.Nu executorul a dispus blocarea sumei mele in banca ci banca mi-a spus ca suma se afla intr-un cont de popriri pana la momentul in care primaria face o adresa spre banca in care sa explice ce este suma ..asta insemnand inca o zi de drumuri pt mine in toate institutiile.Cu banca sau cu executorul treubuie sa rezolv ca eu nu prea mai inteleg...din moment ce executorul nu a spus ca banii imi vor fi luati din cont|?
Mergeti la banca si vedeti ce scrie pe extrasul de cont, la explicatia platii. Nu aveti un talon pentru aceasta insemnizatie ca sa il puteti prezenta executorului?
Daca banca nu a virat inca suma la executor, puteti sa o rezolvati cu ei, eventual in baza acelei adrese de la Primarie.
Va multumesc pt ajutor,primaria nu a explicat bancii ce reprezinta acea suma ,era doar o depunere a primariei in contul meu.Suma mi-a fost deblocata dar am inteles ca doar acea suma ,chiar daca am ajuns la un consens cu executorul si creditorul tot nu pot scoate alte sume din cont?De exemplu salariul din care trebuie sa platesc rata lunara la credit dar in alta banca decat in cea in care am contul.Am nevoie de o adresa de la executor pt a imi ridica poprirea de pe cont sau asta se face doar in momentul in care eu am terminat de platit datoria?
Salariul nu poate fi blocat decat in cuantum de 1/3. Daca banca va blocheaza intreg salariul, va trebuie adresa de la executor pentru restul de 2/3 , bani din care puteti plati ratele.
buna ziua...din nou!!saptamana trecuta in aparenta problema mea era rezolvata>executorul a trimis la banca o adresa in care a specificat din ce venituri sa se faca poprirea si anume din dreptul salarial,saptamana aceasta ..surpriza!!banca imi ia din nou 30% din somaj si un buget complementar al fiicei mele care tine de aceleasi drepturi a copilului cu handicap.am vb la banca dar sunt pasata de la unul la altul..adica de la relatii cu clienti I la filiala unde am cont,de acolo la cea mai apropiata filiala de domiciliul meu...si tot asa fara nici o rezolvare!!VA ROG SA MA SFATUITI CUM SA PROCEDEZ.

Alte discuții în legătură

Blocare conturi lorelay1 lorelay1 Buna ziua. In urma cu o luna, mi-a venit o executie de la CETELEM. In acelasi timp mi-au fost blocate toate conturile, asta insemnand: contul de salariu si un ... (vezi toată discuția)
Poprire venituri in sarcina si lauzie ( indemnizatie maternitate) cristinapetria cristinapetria Am nevoie de consiliere si indrumare in urmatoarea problema: In urma ca 2 saptamani mi s-a blocat contul de salariu in care mi s-au virat banii pentru perioada ... (vezi toată discuția)
Proprire cont bancar jeyml jeyml Buna ziua, Sotia are doua rate neplatite, acestea au fost executate silit si acuma are proprire pe contul bancar de la doi executori. Odata ce s-a ... (vezi toată discuția)