Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale administrator cu ctr.munca?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

administrator cu ctr.munca?

asociatul unic care este si administrator al unui SRL poate avea contract de munca??
Art. 196 ind.1. (3) din lege spune ca " Asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societăţii cu răspundere limitată al cărui asociat unic este.",insa daca are calitatea de administrator mai poate avea si contract de munca??
sau trebuie modificat actul constitutiv si trebuie trecut ca si "director" si nu "administrator"
Societatea nu poate exista fara un administrator desemnat prin actul constitutiv, este conditie de existenta a acesteia.
Administratorul desemnat poate avea si calitatea de angajat al societatii. In COR exista codificare pentru "administrator societate comerciala" - 242111.