Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cheltuieli avansate de stat
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cheltuieli avansate de stat

Daca imi retrag plangerea contraventionala pana la primul termen mai sunt obligat la plata cheltuielilor de judecata avansate de catre stat?
Cheltuielile avansate catre stat in cazul plangerilor se vor aplica incepand cu data intrarii in vigoare a noului cod de procedura civila, adica din 01 februarie 2013.
Deocamdata in procesele civile nu se dispune obligarea petentului la plata cheltuielilor judiciare avansate de stat. O prevedere in acest sens este cuprinsa in noul cod de procedura civila care insa nu a intrat inca in vigoare.

In prezent, doar in materie penala se dispune obligarea la plata cheltuielilor judiciare avansate de catre stat.