Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Acordare consultanta juridica
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Acordare consultanta juridica

Buna seara!
Am o rugaminte si sper sa ma ajutati............sunt inscris in COLEGIUL CONSILIERILOR JURIDICI VALCEA de 2 luni si as vrea sa ofer consiliere unei institutii de stat dar nu prin angajare pt ca nu pot sa angajeze. Sub ce alta forma pot sa ofer consultanta?
Conform art. 4 din legea nr. 514 din 2003 privind organizarea si functionarea profesiei de consilier juridic, "Consilierul juridic in activitatea sa asigura consultanta si reprezentarea autoritatii sau institutiei publice in serviciul careia se afla ori a persoanei juridice cu care are raporturi de munca ...".
Asadar, sub alta forma legala nu puteti oferi consultanta.

Face-ţi un contract de muncă de colaborare 2 ore pe zi, dacă nu le convine nici aşa spune-le să nu mai ceară consultanţă , să facă sondaj de opinie.