Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Intrebare - daune morale si materiale
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Intrebare - daune morale si materiale

Buna ziua,

as dori o lamurire cu privire la un subiect mai rar abordat. Situatie: proces divort +proces tagada paternitate. In urma testului ADN se arata ca sansele ca respectivul sa fie tatal copilului sunt 0. Mama nu a recunoscut niciodata in timpul casatoriei acest fapt. Copilul are 3 ani si, la momentul procesului, abia implinise 3 ani deci respectivul "tata" a contribuit din plin la cresterea sa, atat material cat mai ales sufleteste. Dupa aflarea adevarului, respectivul a fost extrem de afectat. Intrebarea mea ar fi: poate acesta solicita daune morale si materiale, avand in vedere prejudiciul si suferinta adusa? In caz afirmativ...care ar fi procedura de urmat? Va multumesc.
Din punctul meu de vedere se pot solicita daune morale. Se intoduce o actiune in justitie, se timbreaza, se sustine iar la sfarsit instanta se va pronunta pe cererea dvs.