Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Stingerea obligatiilor fiscale
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Stingerea obligatiilor fiscale

Buna ziua ,

Dupa noile modificari aduse Codului de procedura fiscala (OG 92/2003) , cum trebuie procedat astfel incat suma platita sa stinga mai intai obligatia principala ?
(suma se vireaza in contul unic sau in fiecare cont in parte )?

Aceste modificari sunt aplicabile si persoanelor fizice care au datorii la Directia taxe si Impozite pentru casa /masina ?
 Ordonanța Guvernului nr. 16/2012 pentru modificarea şi completarea OG 92/2003
privind Codul de procedură fiscală, publicată în Monitorul Oficial 618 din 28 august 2012
 5. La articolul 115, după alineatul (3^1) se introduce un nou alineat, alineatul (3^2),
cu următorul cuprins:
"(3^2) Prin excepție de la prevederile alin. (1), în cazul obligațiilor fiscale de plată
stabilite de organele de inspecție fiscală, precum  şi a amenzilor de orice fel, se stinge cu
prioritate
obligația fiscală sau amenda pe care o alege contribuabilul."

Si cum trebuie procedat ca sa alegem ce platim ?
Iael, utilizator
Daca platiti cu ordin de plata trebuie trecut contul din trezorerie corespunzator obligatiei fiscale iar in cazul in care platiti la casierie veti spune ce anume vreti sa platiti.

Daca la directia de impozite si taxe locale aveti de plata mai multe oblifgatii fiscale :impozit pe cladire si impozit auto atunci la casierie veti spune ce anume vreti sa platiti :impozit pe cladire sau impozit auto sau ambele.

Ordinea de stingere a oricarei obligatii fiscale va fi :obligatia de plata principala- adica debitele stabilite in ordinea vechimii si apoi sumele de plata accesorii tot in ordinea vechimii.

Sume aceesorii (dobanzi, majorari, penalitati) aveti de plata doar daca obligatia principala nu a fost achitata pana la termenul scadent si se calculeaza de la data scadenta pana la data platii.
Avem de plata accesorii si dobanzi cam aceeasi suma cu obligatia principala .

Tocmai de aceea ma intereseaza sa platesc doar obligatia principala ca sa nu mai genereze dobanzi .

Spre exemplu pe fisa fiscala figureaza debit x lei martie 2010 , apoi dobanda y lei martie 2010 , debit x lei aprilie2010 , dobanda y lei aprilie2010 s.a m.d

Eu vreau sa achit doar debitul x din lunile martie , aprilie mai...... fara dobanda .

Este posibil acest lucru in temeiul noilor modificari caci pana acum plateam in functie de ordinea generarii astfel : debit si apoi dobanda dar daca suma nu era suficienta cat sa acopere toate debitele si dobanzile dintr-un anumit cont ramaneau de plata in continuare debite si dobanzi .Nu puteam alege sa platesc doar debitele din acel cont .

Iael, utilizator
Ordinea de stingere chiar aceasta este mai intai debitele(obligatia principala)- toate debitele in ordinea vechimii si apoi dobanzile in ordinea vechimii.
Este vorba de modificarea adusa art.115, alin (1), b) din Codul de procedura fiscala de Ordonanta 29/2011
textul actualizat al Codului de procedura fiscala:

[ link extern ]

ordonanta 29/2011 ( la pct.52):
[ link extern ]