Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... plata creante la ANAF
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

plata creante la ANAF

Buna ziua. As avea 2 intrebari:
1. daca la ANAF figurez cu o suma-datoria principala- si cu o a doua suma -accesorii fiscale(penalitati, dobanzi intarziere)- sumele depuse in contul creantelor mai nou merg intai pentru stingerea datoriei principale si de abia apoi pentru stingerea acesoriilor? stiu ca pana de curand sumele platite se imparteau dupa un algoritm anume intre cele 2 categorii astfel incat nu mai scapai de datorie pentru ca se tot plateau dobanzi.
2 Accesoriile pot creste nelimitat in limita celor 5 ani astfel incat sa ajungi dator cu sume ce depasesc cu mult valoarea creantei principale ?
multumesc
- datoriile se sting in aceasta ordine : toate obligațiile fiscale principale, în ordinea vechimii, și apoi obligațiile fiscale accesorii, în ordinea vechimii ( art 115 cod procedura fiscala).
- teoretic pot depasii debitul principal, practic, nu..pt ca la o dobanda de 0.04% pe zi si o penalizare de 15 %, nu ajung sa depaseasca debitul principal in 5 ani.. nu cred sa fiti lasat lejer atata timp, probabil ca veti ajunge sa platiti silit