Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita casa personala
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita casa personala

In anul 2007 am facut un imprumut in valoare de 124.000 euro, pentru nevoi personale, girat cu casa proprietate personala. Pana in anul 2010 am platit ratele la timp, 1.200 euro pe luna. Din 2010, datorita faptului ca firma familiei noastra a fost falimentata de o institutie a Statului Roman (ICCJ a anulat o licitatie prost executata de respectiva institutie) nu am mai putut sa achit rata. Banca respectiva imi trimite din cand in cand cate o somatie, recent, insa, m-a anuntat ca inregistrez datorii de 26.000 euro (la creditul care deja devenise 130.000 euro, in urma unei reesalonari). Ne-am obisnuit cu gandul ca ne vom pierde casa in favoarea bancii, ne intrebam doar de ce nu trece respectiva banca la executare silita si evacuarea noastra din imobil ??? Ce sa fac, sa merg eu sa rog reprezentantul bancii sa vina sa ne evacueze ???
De regula bancile sunt interesate in recuperarea debitului si nu scoaterea unui imobil la licitatie, deoarece exista riscul ca aceasta sa iasa in pierdere.

Scoaterea imobilului cu care s-a girat, la licitatie se va face numai daca banca va vedea ca dupa somatii repetate si incercari repetate nu reuseste sa recupereze debitul sub forma banilor cash.
Trecand timpul vor mai creste si penalizarile, astfel ca soldul final va fi unul mai mare de recuperat.
Desi tarziu, multumesc pentru raspunsuri !