Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... inregistrare valoare carti in contabilitatea primariei
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

inregistrare valoare carti in contabilitatea primariei

Buna ziua. As vrea sa stiu cum se poate inregistra valoarea cartilor din biblioteca comunala in contabilitatea primariei.
Fondul de carte si toate documentele din biblioteca comunala se inregistreaza pe baza de inventar in contul 303- obiecte de inventar aflate in folosinta , conform ordinului 1917(normele metodologice privind organizarea si conducerea institutiilor publice , planul de conturi pentru institutiile publice si instructiuni de aplicare)
[ link extern ]
- pag 42 :
"2.1.2.3. Materiale de natura obiectelor de inventar
"Documentele aflate in fondurile bibliotecilor, care au statut de bunuri
culturale comune sau care au fost clasate in categoria bunurilor culturale care
fac parte din patrimoniul cultural national mobil, nu sunt active fixe si sunt
evidentiate, gestionate si inventariate in conditiile legii. Aceste bunuri fac parte
din categoria materialelor de natura obiectelor de inventar, aflate in folosinta
(contul 303). Eliminarea documentelor din colectii se aplica numai bunurilor
culturale comune, uzate fizic sau moral, dupa o perioada de minimum 6 luni de
la achizitie.
Pentru organizarea contabilitatii analitice a cartilor care au fost trecute in
categoria materialelor de natura obiectelor de inventar, se poate utiliza metoda
global-valorica, cu aprobarea ordonatorului de credite.
Evidenta materialelor de natura obiectelor de inventar se tine pe doua
categorii: materiale de natura obiectelor de inventar in magazie (contul 3031)
si materiale de natura obiectelor de inventar in folosinta (contul 3032).
Inregistrarea pe cheltuieli a consumului acestora se realizeaza la
momentul scoaterii din folosinta."
-monografia privind inregistrarile in contabilitate a stocurilor - pag 390
Multumesc foarte mult, sper sa fie de ajutor contabilei de la primarie. Sa aveti zile frumoase .