Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general casare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

casare

care este operatia contabila privind casarea unui obiect de inventar la institutiile publice care nu sunt platitoare de TVA?

Contul 303 se detaliaza pe urmatoarele conturi sintetice de gradul II :
3031 Materiale de natura obiectelor de inventar in magazie ;
3032 Materiale de natura obiectelor de inventar in folosinta.

Casarea se inregistreaza contabil :
603=303

Contul 303 se crediteaza prin
....
603 “Cheltuieli privind materialele de natura obiectelor de inventar”
- cu valoarea la pret de inregistrare a materialelor de natura obiectelor de
inventar scoase din folosinta incluse in cheltuieli, constatate lipsa la
inventar, precum si cele degradate.
---

Ordinul 1917/2005 publicat in M.Of.1186/29 dec 2005
[ link extern ]