Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... grupa de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

grupa de munca

In perioada 01.01.1976 - 31.12.1989 am lucrat intr-un institut de cercetare-proiectare in calitate de tehnician proiectant. Pentru aceasta perioada mi s-a eliberat o adeverinta prin care activitatea a fost incadrata in grupa a II-a de munca conform HG 50/1990 - anexa II, punctul 3 - poz.45-160.
Ma intereseaza daca aceasta adeverinta este valabila si pot beneficia de o reducere la pensionare.
Da, perioada de lucru in grupa de munca va ajuta la reducerea varstei standard de pensionare, daca aveti realizat stagiul complet de cotizare prevazut de lege.

Legea nr.263/2010:
ART. 55
(1) Persoanele care au realizat stagiul complet de cotizare au dreptul la pensie pentru limitã de vârstã, cu reducerea vârstelor standard de pensionare, dupã cum urmeazã:
a) conform tabelului nr. 1, în situaţia persoanelor care au realizat stagii de cotizare în condiţii deosebite de muncã;
Tabelul nr. 1
┌────────────────────┬──────────────────────────┐
│Stagiul de cotizare │Reducerea vârstei standard│
│realizat în condiţii│ de pensionare cu: │
│ deosebite ├────────────┬─────────────┤
│ (ani împliniţi) │ Ani │ Luni │
├────────────────────┼────────────┼─────────────┤
│ 6 │ 1 │ - │
├────────────────────┼────────────┼─────────────┤
│ 8 │ 1 │ 6 │
├────────────────────┼────────────┼─────────────┤
│ 10 │ 2 │ - │
├────────────────────┼────────────┼─────────────┤
│ 12 │ 2 │ 6 │
├────────────────────┼────────────┼─────────────┤
│ 14 │ 3 │ - │
├────────────────────┼────────────┼─────────────┤
│ 16 │ 3 │ 6 │
├────────────────────┼────────────┼─────────────┤
│ 18 │ 4 │ - │
├────────────────────┼────────────┼─────────────┤
│ 20 │ 4 │ 6 │
├────────────────────┼────────────┼─────────────┤
│ 22 │ 5 │ - │
├────────────────────┼────────────┼─────────────┤
│ 24 │ 5 │ 6 │
├────────────────────┼────────────┼─────────────┤
│ 26 │ 6 │ - │
├────────────────────┼────────────┼─────────────┤
│ 28 │ 6 │ 6 │
├────────────────────┼────────────┼─────────────┤
│ 30 │ 7 │ - │
├────────────────────┼────────────┼─────────────┤
│ 32 │ 7 │ 6 │
├────────────────────┼────────────┼─────────────┤
│ 35 │ 8 │ - │
└────────────────────┴────────────┴─────────────┘

HG nr.257/2011 (norme de aplicare a Legii nr.263/2010):

ART. 126
(1) Adeverinţele prin care se atestã faptul cã în anumite perioade, anterioare datei de 1 aprilie 2001, persoanele şi-au desfãşurat activitatea în locuri de muncã încadrate în grupele I şi/sau a II-a de muncã se întocmesc potrivit modelului prevãzut în anexa nr. 14, numai pe baza documentelor, verificabile, aflate în evidenţele angajatorilor sau ale deţinãtorilor legali de arhive.
(2) Angajatorii sau orice alţi deţinãtori legali de arhive sunt obligaţi sã elibereze aceste adeverinţe, în termen de 30 de zile de la data solicitãrii, fãrã a percepe taxe sau comisioane.
(3) Prin deţinãtori legali de arhivã se înţelege creatorii şi deţinãtorii de documente, în sensul art. 4 din Legea Arhivelor Naţionale nr. 16/1996, cu modificãrile şi completãrile ulterioare.
(4) Adeverinţele nevalorificate la stabilirea şi/sau recalcularea pensiilor, întocmite şi eliberate anterior intrãrii în vigoare a Ordinului ministrului muncii, familiei şi egalitãţii de şanse nr. 590/2008 pentru aprobarea Procedurii privind modul de întocmire şi eliberare a adeverinţelor prin care se atestã activitatea desfãşuratã în locuri de muncã încadrate în grupele I şi/sau a II-a de muncã, potrivit legislaţiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, necesare stabilirii şi/sau modificãrii drepturilor de pensie în conformitate cu prevederile Legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurãri sociale, cu modificãrile şi completãrile ulterioare, prin care se atestã activitatea desfãşuratã în locuri de muncã încadrate în grupele I şi/sau a II-a de muncã, potrivit legislaţiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, se utilizeazã la stabilirea şi/sau modificarea drepturilor de pensie dacã îndeplinesc condiţiile legale de valabilitate, chiar dacã nu sunt conforme cu modelul prevãzut la alin. (1).
(5) Adeverinţele întocmite în conformitate cu prevederile Ordinului ministrului muncii, familiei şi egalitãţii de şanse nr. 590/2008, pânã la intrarea în vigoare a legii, vor putea fi valorificate la stabilirea şi/sau recalcularea drepturilor de pensie dacã îndeplinesc condiţiile de fond şi formã prevãzute de acesta.
(6) Pentru a putea fi valorificatã, adeverinţa menţionatã la alin. (1) se completeazã în mod obligatoriu la toate rubricile prevãzute.
Acest lucru l-am citit si eu in Legea 263/2010.
Pe mine ma interesa daca articolul dupa care mi s-a acordat grupa de munca pe perioada in care am fost incadrata ca tehnician proiectant se ia in considerare de casa de pensii la reducerea varstei standard de pensionre.

Multumesc.
Daca in adeverinta primita de dvs. de la firma aveti mentiuni precum cele precizate de dvs., casa de pensii nu va lua in considerare adeverinta.
Adeverinta trebuie sa respecte modelul din anexa 14 la HG nr. 257/ 20.03.2011 Norme de aplicare a prevederilor Legii nr. 263/ 16.12.2010, indicandu-se exact punctul din anexa 2 (unde ati fost incadrat), la Ord. MMPS nr. 50/ 1990 completat cu avizele ulterioare la 31august 1994 si difuzat de catre minister la toate casele de pensii judetene si la ITM -uri.
Solicitati firmei eliberarea unei adeverinte in conformitate cu cele susmentionate.