Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... asociatia de locatari-cheltuieli cu ascensorul
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

asociatia de locatari-cheltuieli cu ascensorul

buna ziua,
locuiesc la parter intr-un bloc care are ascensor.Ma intereseaza sa stiu daca exista vreo modalitate prin care nu mai trebuie sa achit cheltuielile de reparatii ale ascensorului.Inteleg ca de la plata pt utilizarea acestuia trebuie sa fiu scutita dpdv legal.Multumesc
Ascensorul reprezinta parte comuna a carei intretinere si reparatie iensor ascmplica responsabilitatea asociatieid e proprietari ,c/v costuri fiind repartizate tuturor proprietarilor din imobil
Eventual,avand in vedere ca locuiti la parter,prin hotarare a adunarii generale se poate dispune facilitatea scutirii de la plata c/v energie electrica
Cheltuielile cu ascensorul sunt urmatoarele:
- service lunar care se repartizeaza pe cota-parte indiviza tuturor proprietarilor, indiferent de etaj;
- reparatia ascensorului care ca si service-ul se repartizeaza pe cota-parte indiviza.
Dv. trebuie sa achitati aceste cheltuieli deoarece aveti o cota-parte de proprietate la ascensor.
Puteti fi scutita de cota de energie electrica consumata de ascensor, dar deobicei nu exista un contor special pentru acesta,deci nu se poate defalca corect cota de curent pentru iluminatul holurilor de cota de curent consumata de ascensor.

Prin hotarare a AG puteti fi scutita de o parte din aceasta cota de curent electric, socotita cu aproximatie....sau ati putea fi scutita de service in compensatie cu cota de curent electric de la lift pe care nu il folositi.

De reparatia liftului insa nu puteti fi scutita.