Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensia alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensia alimentara

M-am despartit d concubinul meu dupa o relatie d 9 ani ...suntem despartiti de cca 10 luni.Mentionez ca avem un copil de 4 ani jumate care e recunoscut de el ca, copilul lul.Copilul detine numele tatalui.De 10 luni el nu a venit cu nimic la copilul lui.Lucreaza fara carte de munca....Ce pasi trebuie sa urmez ca sa imi plateasca pensie alinentare....El a locuit in tot acest timp la mn acasa si are CI pe adresa mea.Vreau sa ii anulez si buletinul.Ce pasi trebuiesc urmati???
VA MULTUMESC ANTICIPAT...
formulati cerere de obligare a tatalui minorului la plata pensiei de intretinere, anexati certificatul de nastere al copilului. Daca nu are contract de munca, instanta va stabili cuantumul pensiei la venitul minim pe economie.