Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... cerere pensie respinsa
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

cerere pensie respinsa

Este adevarat ca exista o decizie a CCR680/2012 prin care pot beneficia de pensie de invaliditate chiar daca am doar 23 de ani vechime ,gradul 3 de invaliditate;mentionez ca am 58 de ani si implinesc varsta de pensionare in nov. 2013 iar pana atunci nu am nici o alta sursa de venit ,si am auzit ca pot depune iar cererea acum in septembrie potrvit acestei decizii si sa nu-mi mai fie respinsa iar.Va multumesc mult pentru raspunsuri
1. Da, este adevarat, pensionarea de invaliditate nu mai este conditionata de un anumit numar de ani de stagiu de cotizare in functie de varsta.

2. Casele de Pensii au primit instructiuni in acest sens.

3. Incepand cu data de 24 septembrie puteti depune cererea si celelalte acte pentru pensionarea de invaliditate.