avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 555 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... impartirea mostenirii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

impartirea mostenirii

buna ziua.am si eu o mica problema...in urma decesului tatalui meu,eu si sora mea am devenit mostenitorii acestuia...cum si unde trebuie sa merg pentru a ne separa mostenirea(avem certificatul de mostenitor pe numele nostru,dar vrem sa impartim si sa avem fiecare acte separate)?...o zi buna!
Cel mai recent răspuns: mickey_mouse , utilizator 13:06, 19 Septembrie 2012
Trebuie să vă prezentaţi la notar pentru a Ieşi din indiviziune şi a realiza partajul judiciar, în cazul în care vă înţelegeţi , altfel, se poate realiza şi pe cale judecătorească, în instanţă.
asta este problema:nu ne intelegem.o alta cale,in afara de cea judecatoreasca,nu exista?va multumesc pentru raspuns
Din păcate aveţi doar cele 2 căi , fie cea convenţională, fie calea judecătorească.
Poate vă gândiţi să apelaţi şi la mediere, totuşi. Uneori se rezolvă şi astfel neînţelegerrile.
Daca nu va intelegeti va trebui sa va judecati.
Adica sa ajungeti la instanta.

Sfatul meu ar fi sa deschideti procesul si apoi poate ca veti reusi sa va intelegeti.
Daca stati asa nu veti rezolva niciodata problema decat daca va veti intelege candva...
nu cred ca vom ajunge vreodata la o intelegere amiabila.cam cat m-ar costa daca o dau in judecata?o zi buna

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiunea alex-d alex-d buna ziua. tatal meu a murit in iunie 2009, si am ramas eu (fiul), mama mea si o sora vitrega (dupa tata). sora mea vrea sa vanda casa in care locuim (ea ... (vezi toată discuția)
Iesirea din indiviziune :la notar sau in instanta? jon53 jon53 Suntem 5 mostenitori pe un titlu de proprietate cu mai multe terenuri.O parte din terenuri au fost vandute anterior fara iesire din indiviziune(impreuna), ... (vezi toată discuția)
Partaj intre fratii mostenitori. Phantom.haxor Phantom.haxor Buna ziua am si eu o problema delicata. In urma decesului mamei noastre eu si fratele meu am mostenit un apartament,fiecare avand 50% cota parte.Acum noi ... (vezi toată discuția)