Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie urmaș.
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie urmaș.

Am și eu o întrebare... soțul meu a decedat în anul 2010 . Eu am 58 ani și de ce nu am dreptul la pensie de urmaș. Am depus actele în 2010 și am primit răspuns că în anul 2013 luna 06 să revin cu o altă cerere. Stau și ma întreb de ce pentru unii se dau pensii de urmaș și pentru alții nu. Adică pentru unii statul este mumă și pentru alții ciumă asta nu mai înțeleg. După mintea mea cred că atunci am dreptul să es eu la pensie de drept și nici decum la pensie de urmaș. Aș dori și eu un răspuns mai clar să știu dacă nu cumva s-a strecurat o eroare din partea celui care mi-a dat răspunsul la cererea adresată casei de pensii din Timișoara. Vă mulțumesc.:((:((:((
:hammer:
:((
Multumesc frumos pentru raspuns. Deci de asta mi s-a spus sa revin an 2013, luna 06 cu o cerere si cu o copie dupa certificatul de nastere cu numele avut anainte de casatorie.